• 1401/07/13 - 08:03
  • بازدید: 1092
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
اتاق واقعیت مجازی

اتاق واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در دانشگاه علوم پزشکی هوشمند راه اندازی شد

یکی از اهداف دانشگاه علوم پزشکی هوشمند گسترش و توجه به انواع سیستم­ های از راه دور، از جمله یادگیری الکترونیکی است.

 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هوشمند- گسترش روز افزون تکنولوژی های جدید مستلزم توسعه علوم وابسته و رشته ­های مرتبط با آن است که روز به روز در حال افزایش و توسعه است. رشته ­هایی مانند روانشناسی سلامت در فضای مجازی، اخلاق پزشکی در فضای مجازی، سلامت الکترونیکی و غیره که باید به طور خاص مورد توجه قرار گیرند.

 

همچنین واقعیت ‌مجازی یک واسطه انسان-کامپیوتر است که محیط های واقعی را شبیه سازی کرده و امکان رویارویی با آن را برای کاربر فراهم می‌‌سازد. چنین سیستمی  مانند بررسی تصاویر سه بعدی  بر روی صفحه نمایش دوبعدی کامپیوتر، مشابه نگریستن از ورای کف شیشه‌ای یک قایق به درون آب است. در واقع مانند این است که با پوشیدن یک دست لباس غواصی و فرو رفتن در آب، بدون خیس شدن، محیط اطراف را بازبینی کرد.

این سیستم از نظر امور آموزشی و بهداشتی کاربردهای فراوانی در امور آموزش از راه دور و نـیــز تـلــه مــدیـسیـن دارد. بـه عنـوان مثـال جهـت آموزش جراحان قبل از عمل جراحی می توان با فراهم آوردن یک محیط مجازی، امکان انجام عمل جراحی بر روی یک بیمار مجازی را برای پزشک فراهم کرد.

از این رو این دانشگاه با توجه به تکنولوژی های پیشرفته و پیشروی علم روز جهان، اتاق واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را راه اندازی کرده است

در این بخش جدید از دانشگاه، تاکنون آموزش آناتومی و جراحی مفصل زانو  (Total Knee Arthroplasty) طراحی شده و بر روی هدست های آن نصب شده است.

از برنامه های آتی این بحش از دانشگاه علوم پزشکی هوشمند میتوان به آموزش VR سلول و اجزای تشکیل دهنده، آموزش VR کار با تجهیزات آزمایشگاهی، آموزش VR جراحی مهره های کمری و قرار دادن دیسک مصنوعی و دیگر آموزش های به روز واقعیت مجازی در حوزه پزشکی اشاره کرد.

 

واقعیت مجازی، مـحـیــط الـکـتــرونـیـکــی کـه بـا استفـاده از جلـوه هـای بصـری سـه بعـدی واقعیـت را مشابه‌سازی می کند اما فاقد مادیت فیزیکی هستند. واقعیت مجازی با اختصار  VR تولید نرم افزاری - رایانه ای از یک پنداره یا محیط که برای حواس ( بیشتر بصری ) معادل واقعیت، وانمود شود و به فضای سه بعدی که توسط کامپیوتر ایجاد می شود، اطلاق می شود.در حقیقت واقعیت مجازی استفاده از فناوری پیشرفته از جمله کامپیوتر و لوازم جانبی آن و ابزارهای چند رسانه ای مختلف برای ایجاد یک محیط مجازی ( شبیه سازی شده) است. در این محیط کاربر اشیاء، حوادث و رخداد های مجازی قابل مقایسه با دنیای واقعی را با استفاده از مبدل های طراحی شده و حسگر های خاص به طور تعاملی در دست می گیرد و تصاویر نمایشی و حرکتی را مشاهده می کند طوری که فرد گمان کند در محیط واقعی قرار گرفته است.

 

  • گروه خبری : ریاست
  • کد خبر : 678

فیلم ها

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید