• 1401/06/09 - 11:27
  • بازدید: 438
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
کنفرانس بین المللی آموزش پزشکی AMEE 2022

ایجاد بستر بحث و تبادل نظر پیرمون موضوعات خاص اموزش پزشکی و حل مشکلات از اهداف این همایش است

حضور در این همایش فرصت خوبی برای تبادل تجربه، آشنایی با متخصصان سایر دانشگاه‌ها و کشورها و همینطور فرصتی برای قرار گرفتن در معرض آخرین یافته‌ها و دستاوردهای حوزه آموزشی پزشکی است.

 همزمان با برگزاری AMEE2022 و پخش همزمان منتخب برنامه‌های این همایش در کلان مناطق آمایشی کشور، گفتگویی با خانم دکتر نیکو یمانی، مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان داشتیم.  در ادامه متن گفتگو با نماینده اصفهان را خواهید خواند.

 

 

 

 همایش AMEE، یک کنفرانس سالانه وابسته به انجمن آموزش پزشکی اروپا است که با هدف برقراری ارتباط میان اساتید پزشکی، دانشجویان، متخصصان حوزه آموزش پزشکی و همچنین مطرح کردن موضوعات به روز، ایجاد بستر بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات خاص آموزش پزشکی و حل مشکلات در این حوزه برگزار می شود. این همایش هر سال در یک کشور اروپایی برگزار میشود. در دوسال بحران کوید به شکل مجازی برگزار شد. امسال 2022 به شکل هیبرید برگزار میشود . ولی حتی قبل از بحران کوید، پخش همزمان در بستر مجازی برای همه کشورها داشت. البته پخش همزمان محدود به سخنرانی های اصلی و سمپوزیوم بود و نه همه برنامهها.

AMEE جایگاه علمی جهانی و بالایی در حیطه آموزش پزشکی دارد. غیر از کنفرانس، کورسهای حضوری و مجازی متعدد مثل کورسهای ESME دارد، همینطور یک مجله Medical Teacher دارد که مقالات به روز حوزه آموزش پزشکی از سرتاسر دنیا را چاپ می کند.

مباحث و موضوعات مطرح شده در این همایش در حیطه آموزش پزشکی است. حوزه آموزش پزشکی یک حوزه بین رشته ای است و تمام رشته های علوم پزشکی که تربیت کننده کارکنان حوزه علوم پزشکی هستند را در بر می گیرد. ولی طبیعتا فوکوس آن بیشتر روی آموزش رشته پزشکی است و شرکت کنندگان آن عمدتا اساتیدی هستند که تدریس به دانشجویان پزشکی را به عهده دارند مانند اساتید بالینی. اما اساتید سایر رشته های علوم پزشکی نیز در این همایش شرکت می‌کنند. حیطه های مربوط به آموزش پزشکی شامل برنامه ریزی درسی، آموزش بالینی، یاددهی یادگیری، ارزشیابی، رهبری آموزشی و........ را دربر میگیرد.

مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به تجربه حضور خود در این همایش اشاره کرد:

من 4 سال به صورت حضوری در همایش شرکت کردم و در 3 سال اخیر به صورت مجازی. طبیعتا حضور در همایش به غیر از فراهم کردن فرصت شرکت در برنامه های متعدد همایش و کارگاه‌ها، فرصت ارزشمندی برای تعامل و ملاقات  با متخصصان و افراد سرآمد در حوزه آموزش پزشکی را فراهم می کند. سخنرانان از کشورهای مختلف هستند و مسلط به حوزه‌ای که در مورد آن سخنرانی می کنند. از سطح بالایی برخوردارند. سخنرانان اصلی معمولا در حوزه های نوآورانه آموزش پزشکی مثل هنر در آموزش صحبت می کنند و معمولا برنامه های تعاملی خوبی دارند.

حضور در این همایش فرصت خوبی برای تبادل تجربه، آشنایی با متخصصان سایر دانشگاه‌ها و کشورها و همینطور فرصتی برای قرار گرفتن در معرض آخرین یافته‌ها و دستاوردهای حوزه آموزشی پزشکی است. به دلیل نمایشگاه‌های متعدد جلب همایش، فرصت آشنایی با آخرین تکنولوژی‌های حوزه آموزش مثل شبیه سازها، نرم افزارها و سامانه‌ها و مولاژها و انتشارات ..... خواهد بود.

در پایان دکتر یمانی ضمن اشاره به نقش دانشگاه هوشمند در برگزاری این همایش عنوان کرد: دانشگاه هوشمند می‌تواند با تشکیل پنل‌های بحث و تبادل نظر برای سخنرانی‌ها و سمپوزیوم‌های اصلی امکان شرکت برای اساتید فعال و همکار در این حوزه را فراهم کند. همچنین با انتشار مهمترین سخنرانی‌ها و سمپوزیوم‌ها به زبان فارسی شرایطی را فراهم کنند که مخاطبان بیشتری بتوانند از این مباحث استفاده کنند.

 

  • گروه خبری : امور بین الملل
  • کد خبر : 654
کلمات کلیدی
مرضیه موحدین
خبرنگار

مرضیه موحدین

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید