اولین دوره مدارس تابستانه هوش مصنوعی در علوم پزشکی

The 1st Summer Schools on AIMS

تابستان 1401

 

 

پیش گفتار

هوش مصنوعی موضوعی است که در سال­های اخیر مورد توجه و علاقه دانشجویان و پژوهشگران جوان قرار گرفته است. استفاده روزافزون از ابرازهای هوشمند از یک سو و ظهور گفتمان هوش مصنوعی در لسان دولتمردان از سوی دیگر منجر شده است تا این علاقه و توجه دوچندان شود. در این بین کمیته تعالی هوش مصنوعی در علوم پزشکی در راستای اجرای سیاست­ ها و برنامه­ های تعالی AIMS درصدد است برنامه­ های ترویجی خود را در سطح دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور با هدف آشنایی دانشجویان و محققان علوم بالینی و آزمایشگاهی با فناوری­ های دیجیتال اجرا نماید. این در حالی است که بر اساس مصوبات شورای عالی آموزش مجازی و هوش مصنوعی کشور دانشگاه علوم پزشکی هوشمند ( مجازی سابق) در ترسیم ماموریت­ های جدید خود موظف است زمینه لازم جهت آموزش و تولید علم در این زمینه را فراهم آورد.

در واقع ، مدارس تابستانی هوش مصنوعی در علوم پزشکی یکی از همین برنامه هاست که در نظر دارد زمینه لازم را برای ایجاد علاقه و آشنایی دانشجویان و علاقه ­مندان فراهم آورد. در همین راستا از آنجا که یکی از سیاست ­های کلان برنامه AIMS استفاده از ظرفیت ها و تمرکز زدایی برنامه های اجرایی است اولین سلسله مدارس تابستانی هوش مصنوعی در علوم پزشکی توسط دانشگاه علوم پزشکی هوشمند به عنوان متولی برنامه تعالی AIMS    و با مشارکت 6 دانشگاه معتبر و صاحب نظر کشور  و با همکاری اساتید برتر در حوزه ­های تخصصی با نگاه ویژه به پیاده سازی عملی درمحیط های برنامه نویسی مطلب، پایتون  و  طراحی شده است. اسامی دانشگاه ­های همکار به شرح زیر است:

  •     دانشگاه صنعتی شریف
  •     دانشگاه علوم پزشکی تهران
  •     دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
  •     دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
  •     دانشگاه علوم پزشکی شیراز
  •     دانشگاه علوم پزشکی ایران

همچنین یکی از ابداعات و وجه تمایز این برنامه ، برگزاری جشنواره علمی و فناوری دانشجویی AIMS توسط مرکز رشد فناوری­ های نوین سلامت پس از پایان مدارس خواهد بود . در واقع برگزاری این جشنواره در هفته اول شهریور ماه ، علاوه بر ارزیابی شرکت کنندگان مدارس ، شرایط آشنایی و رقابت تیم ­های مختلف دانشجویی را از سراسر کشور فراهم می­سازد. برگزیدگان این جشنواره همزمان با برگزاری اولین کنگره بین المللی استفاده از هوش مصنوعی در علوم پزشکی در بخش Student Corner  حضور به هم خواهند رسانید و در مراسم اختتامیه کنگره از ایشان تقدیر به عمل خواهد آمد.  همچنین بر اساس اهداف برنامه تعالی AIMS از طرح ها و پروژه های منتخب حمایت مالی و تسهیلات ویژه فراهم آورده خواهد شد.

در پایان لازم به ذکر است، از آنجایی که برنامه این مدارس برای سطوح دانشجویی تدوین شده است، هدف غایی آن آشنایی دانشجویان و محققان با جایگاه هوش مصنوعی و کاربردهای آن در نظام سلامت و آماده سازی آنها جهت شرکت در کنگره ­ها، مسابقات  و رویدادهای ملی و  بین المللی میباشد.

امید است با برگزاری چنین  رویدادهایی و مشارکت دانشگاه های دیگر در برگزاری این مدارس در فصول آتی ، گامی بلند در راستای نیل به اهداف برنامه تعالی هوش مصنوعی در علوم پزشکی  به منظور آشنایی بهتر اشخاص با این حوزه فراهم گردد.

 

 

دبیرخانه برنامه تعالی هوش مصنوعی در علوم پزشکی

 

 

 

عناوین مدارس تابستانه هوش مصنوعی در علوم پزشکی

 

 

شماره

 

عنوان مدرسه

 

 

دانشگاه برگزار کننده

 

مدیر مدرسه

 

هزینه(تومان)

1

مدرسه حقوق سلامت و هوش مصنوعی

علوم پزشکی هوشمند

 دکتر اسلامی تبار

 حضوری
300000
مجازی
200000

2

کلیات، سیاست گذاری و نظارت بر کاربرد هوش مصنوعی در نظام سلامت

علوم پزشکی هوشمند

دکتر اسلامی تبار

 1000000

3

داده کاوی در علوم پزشکی

علوم پزشکی شیراز

دکتر خسروانی

 1400000

4

یادگیری عمیق در پردازش دادگان پزشکی

علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر شالباف

 2000000

5

پردازش سیگنال های مغزی و کاربرد آن در سیستم های واسط مغز کامپیوتر

صنعتی شریف

دکتر شمس اللهی

 1600000

6

تله مدیسین و ابزارهای هوشمند پوشیدنی

علوم پزشکی تهران

دکتر حاج علی عسکری

 1400000

7

طراحی محاسباتی دارو

علوم پزشکی هوشمند

دکتر قاسمی

2100000

8

هوش مصنوعی و داده های پرونده الکترونیک سلامت

علوم پزشکی تهران

دکتر حاج علی عسکری

 1400000

9

تحلیل داده ­های امیکس و پزشکی شخص محور

علوم پزشکی اصفهان

دکتر واعظ

 1700000

10

پردازش تصاویر پزشکی

علوم پزشکی شیراز

دکتر محمودی

 1700000

11

هوش مصنوعی و علوم شناختی

علوم پزشکی ایران

دکتر برزگر

 

12

نظریه سیستم ها و بازی ها

دانشگاه علوم پزشکی هوشمند

دکتر کدخدایی

1400000